tr_TR
en
off
Mobile View
Desktop View
 
İletişim
1394
Unutma,
Dünya Gölgendir Beğenmiyorsan Duruşunu Değiştir


"Eğer ki insanlar gerçekten kendi değerlerinin farkında olsaydı ve yaşadıkları her şeyde etkileri olduğunu bilselerdi yine aynı hayatı yaşarlar mıydı?" bu sorunun cevabı da yine senin o değerin farkında olup olmamana göre değişiyor farkında mısın?
Kendine bir bak; nerede olmak isterdin? Kiminle? Kimlerle? Ya da ne şartlarda?
Tüm bunlar senin etkin dahilinde şekilleniyorsa? 
İşte tüm bunların farkında olmamızı sağlayan ve hayatımızda kendimize huy edinmemiz gereken bir özellik var ve bu özellik  "Proaktif olmak" dediğimiz kazanım.
Bir gününüzü düşündüğümüzde; o gün gözümüzü açtığımızda sizi etkileyen hava şartları tüm gününüze yayılıyor olabilir, ya da gün içerisinde her anımız harika geçmiyor olabilir,ya da bir anda çıkan bir sorun o gün tüm odağımızı dağıtıyor olabilir. Gün içinde bir hata yapmış olma olasılığımız oldukça fazladır.
Tüm bunlar klasik bir gün detaylarıdır, ama senin bu yaşanılanları karşılama şeklin, aldığın tutum ve hayatına etki etme oranları senin kontrolündedir. Proaktiflik bunun farkında olmayı gerektirir. Eğer kontrolü eline alırsan gün içinde yaşadığın her detay senin tüm gününü boğmaz ve seni yapacağın şeylerden de alı koymaz. Aynı zamanda bir daha ki sefere aynı detayların yaşanmaması için gerkli mesajı almışsındır. Çözüm odaklı düşünenebiliyorsundur ve çözmeni gerektirecek bir problem daha yaşamaman için iyi bir tecrübe edinmişsindir.
Farkında olmayı gerektiriyor proaktif olma seçimimiz. Ne yaşıyorsan öncesinde yaptığın bir seçiminin sonucudur bunu biliyorsundur artık. Ve o sonucun sorumluluğunu da alman gerektiğini biliyor olmalısın; böylece de o sonuca karşı tutumunu artık kontrol edebiliyor olursun.
Çözüm odaklı, hayatının iplerinin kendi elinde olduğunu bilen ve kendi etki alanının dışında gelişen durumlara karşı da tutum ve davranışlarını doğru kontrol edebilen proaktif bir kişi olmak hayatını toparlayabilen ve kolaylaştıran birisi haline getirecektir seni.
Bu mantalitede bir insan yarınına bir şey katma çabası içinde olacaktır. Dününü ve bugününü tartar, yaşanılan durumlarda iyi ve ya kötü ne varsa bunlarda kendisinin etkisini sorgular ve bunun üzerinden yeni bir şey öğrenmiş olur. Unutmayın; çözülmesi gereken bir durumda sorumluluk almak öncelikle o durumun çözülmesini sağlayan en önemli detaydır ve ortada bir sorun varsa bunun sorumluluğundan kaçma çabası, kendi etkimizi kabul edip çözmeye odaklanmamızdan daha çok yorar bizi.
Artık hayatındaki her şeyin senin etkin dahilinde olduğunu biliyorsun. Yaşamaman gerektiğini düşünmeyi bırakıp o sorunu çözmen gerektiğini, her hangi bir durumun sorun olmadan insiyatifin dahilinde sorun olmaktan çıkabileceğini biliyorsun. 
Ve ne olursa olsun hoşnut olmayacağın bir durum için takınacağın tavırın kontrolü sende belki etki alanın dışında bir durum ama kendini sen kontrol ediyorsun unutma. Hiç bir zaman sen senin etkinden çıkamazsın o yüzden biran önce kendini kendine en iyi yoldaş yapabilmeye odaklan ve iplerin elinde olduğunu fark et. Ama seçimlerinle ama yaşadıklarında ama verdiğin tepkilerle; birinden biriyle kontrol hep sende!
Sonuçta dünya gölgendir, beğenmiyorsan etki edeceğin şeye odaklanmalısın ve o zaman duruşunu değiştir ;)